خانه / کتاب / جلوه ها و جنبه های دموکراسی

جلوه ها و جنبه های دموکراسی

توضیحات: دمکراسی را باید هنر تنظیم رابطه خلاقانه میان فرد و جامعه تعریف کرد به طوری که فرد بتواند زمینه لازم را برای حضور خلاق و پر انگیزه خود فراهم سازد. این رابطه از دو منظر کار و فراغت تنظیم می شود. در قلمرو فراغت این روابط به گسترش زبان ارتباطی زاینده و امید به آینده و در قلمرو کار به تحول در ساختارهای کار و… فرجام می یابد. به علاوه دمکراسی می تواند با حضور فعال فرد در جامعه نقش امنیت را از امری حکومتی به امری فرهنگی – اجتماعی بدل سازد.
بر خلاف دمکراسی، در قلمرو استبداد، نقش فرد تهی از مسئولیت اجتماعی و زبان از وسیله ای آشکار ساز به وسیله ای پوششی بدل می شود، ضمن آنکه مقوله امنیت اجتماعی نیز خصلت فرهنگی خود را از دست می دهد و تبدیل به مقوله ای صرفا حکومتی – سیاسی می شود.
در این کتاب چهارچوب های اصلی و مهمی را که دموکراسی در آن فعال می شود، تحلیل کرده و نشان داده ایم که این مقوله اجتماعی به دلیل ظهور متغییرهای مختلف ناچار است مدام خود را به نقد بگیرد و بازسازی کند، بر خلاف استبداد که در پی ثبات است، دموکراسی مدام بین تغییر و ثبات در حال نوسان است. در دمکراسی آزادی هدف نیست، بلکه وسیله ای است برای آشکار سازی روابط خلاق فرد با محیط زندگی اش. دموکراسی هنر صیانت از اقلیت برای زایش خلاقیت و توسعه در اکثریت اجتماعی است.

نام کتاب: جلوه ها و جنبه های دموکراسی (فرد، سازمان و جامعه)

نشر: قطره

سال انتشار: ۱۳۹۶

درباره‌ی emGF9cnZN5

حتما ببینید

سیری در اقتصاد معاصر

سیری در اقتصاد معاصر این کتاب نه تنها متنی تاریخی و با ارزش است، بلکه هنوز کتابی ارزنده برای مطالعه و بررسی علم اقتصاد در جامعۀ ایران به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *