خانه / گفتگو ها / جلد اول کتاب تاریخ تحلیلی صنعت در ایران منتشر شد

جلد اول کتاب تاریخ تحلیلی صنعت در ایران منتشر شد

بالاخره جلد اول کتاب تاریخ تحلیلی صنعت در ایران منتشر شد. علاقمندان می توانند کتاب را از نمایشگاه کتاب یا از انتشارات آن؛ دفتر پژوهش های فرهنگی به آدرس: خیابان ایرانشهر شمالی، کوچه باقری قصرالدشتی، پلاک ۵ تهیه فرمایند. شماره تماس دفتر فروش: ۰۲۱۸۸۸۴۹۴۶۱ و ۰۹۳۵۲۴۷۹۸۴۷ می باشد. با خرید چنین کتاب های ارزشمندی از نشر اندیشه در کشورمان حمایت کنیم. این هم معرفی مختصری از کتاب از زبان نویسنده:
مباحث جلد نخست کتاب از دوران تیموریان در ایران ــ‌که تقریبا همزمان با آغاز رنسانس در غرب است‌ــ آغاز شده و تاریخ تحلیلی صنعت را تا شروع انقلاب مشروطه ایران پیگیری می‌کند. جلد دوم کتاب نیز انقلاب مشروطه تا دوران حاضر را دربر می‌گیرد.
قانع بصیری در ادامه درباره روش تحلیلی خود در کتاب «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران» گفت: در این کتاب من با ابداع «نظریه تمدن‌های چهارگانه» به تحلیل تاریخ صنعت پرداخته‌ام. این نظریه با استفاده از مساله چهار عنصر اصلی سازنده جهان، یعنی آب، باد، خاک و آتش از دیدگاه فلاسفه پیشاسقراطی، طرح شده است.
این پژوهشگر در توضیح بیشتر «نظریه تمدن‌های چهارگانه» عنوان کرد: بر اساس این نظریه تمدن‌ها چهار نوع هستند؛ نوع نخست، تمدن‌های بر مبنای آب، مانند تمدن‌های خاورمیانه‌ای هستند. تمدن‌های خاورمیانه، «کنار رودانی» یا «میان رودانی» هستند و انقلاب کشاورزی در اینجا رخ داده است. صنعت انتقال آب اهمیت ویژه‌ای در این تمدن‌ها دارد. این شرایط باعث شد تا در خاورمیانه قدرت سیاسی زودتر از قدرت اقتصادی شکل بگیرد.
قانع بصیری همچنین اظهار کرد: تمدن آریایی‌هایی که به اروپا رفتند، به دلیل بارش بسیار باران و حاصلخیز بودن تمام زمین‌های آن‌جا، بر مبنای خاک و زمین شکل گرفت و بعدها به انقلاب صنعتی ختم شد. سومین نوع تمدن آتش است که در آینده شکل می‌گیرد و آخرین آن نیز تمدن بر مبنای باد و ارتباطات است که هنوز شکل نگرفته است. من با استفاده از این چهارگونه تمدن، تاریخ صنعت در ایران را تحلیل و بررسی کردم.
آخرین کتاب منتشر شده ایشان «غرب زدگی، بسته بندی نوستالژیک تاریخی» بود که در سال گذشته از سوی نشر قطره به چاپ رسید. کتاب جدید در دست ویرایش کتاب دمکراسی است که بی صبرانه منتظر انتشار آن هستیم. ازجمله کتب منتشر شده ایشان «مارکس و تکنولوژی» بود که در سال ۱۳۸۹ از سوی نشر پایان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این کتاب دومین مجلد از یک سه‌گانه است که جلد نخست آن با عنوان «پرسش از هایدگر: تکنولوژی چیست؟» در سال ۱۳۸۸ منتشر شده بود. در نهایت سومین جلد از این مجموعه با عنوان «پست‌مدرنیسم و تکنولوژی» را در دست تالیف است.

درباره‌ی emGF9cnZN5

حتما ببینید

گفتگو با محسن قانع بصیری به بهانه چاپ کتاب «مارکس و تکنولوژی»: «در جامعه ی خلاق، قدرت سیاسی ناچار به عقب رانده می شود»

محسن قانع بصیری را باید یکی از نظریه پردازان عرصه سیاست و اقتصاد و فرهنگ دانست. او با نگاهی شناخت شناسانه به ما می گوید چگونه توسعه از راه تأثیر گذاری این سه مقوله ی اجتماعی برهم ممکن می شود. نظریات او می تواند بسیاری از گره های مسائل منطقه ای و جهانی را برای ما باز کند و تعریف یک بعدی ما از مفاهیمی همچون آزادی، دموکراسی، سرمایه داری و... را اصلاح کند. پیشتر از ایشان کتاب های «پرسشی از هایدگر: تکنولوژی چیست»، «جهان انسانی و انسان جهانی» و ترجمه کتاب «سیری در اقتصاد معاصر» نوشته جان کنت گالبرایت را شاهد بودیم. اخیرا اثر جدید ایشان به نام «مارکس و تکنولوژی» با همت نشر پایان منتشر شده است. او در این کتاب حلقه ی مفقوده ی تفکر مارکس را نشان می دهد و آن را فرهنگ انتقادی می نامد. با او درباره ی نقش فرهنگ در جامعه به گفتگو نشسته ایم تا چگونگی تأثیر فرهنگ بر دو مقوله سیاست و اقتصاد را باز تر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *