خانه / گفتگو ها / نظریه تمدن‌های چهارگانه و «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران»

نظریه تمدن‌های چهارگانه و «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران»

محسن قانع‌بصیری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: جلد نخست از کتاب دو جلدی «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران» جدیدترین کتاب تالیفی من است که به‌زودی از سوی دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر می‌شود.

وی افزود: مباحث جلد نخست کتاب از دوران تیموریان در ایران ــ‌که تقریبا همزمان با آغاز رنسانس در غرب است‌ــ آغاز شده و تاریخ تحلیلی صنعت را تا شروع انقلاب مشروطه ایران پیگیری می‌کند. جلد دوم کتاب نیز انقلاب مشروطه تا دوران حاضر را دربر می‌گیرد.

قانع بصیری در ادامه درباره روش تحلیلی خود در کتاب «تاریخ تحلیلی صنعت در ایران» گفت: در این کتاب من با ابداع «نظریه تمدن‌های چهارگانه» به تحلیل تاریخ صنعت پرداخته‌ام. این نظریه با استفاده از مساله چهار عنصر اصلی سازنده جهان، یعنی آب، باد، خاک و آتش از دیدگاه فلاسفه پیشاسقراطی، طرح شده است.

این پژوهشگر در توضیح بیشتر «نظریه تمدن‌های چهارگانه» عنوان کرد: بر اساس این نظریه تمدن‌ها چهار نوع هستند؛ نوع نخست، تمدن‌های بر مبنای آب، مانند تمدن‌های خاورمیانه‌ای هستند. تمدن‌های خاورمیانه، «کنار رودانی» یا «میان رودانی» هستند و انقلاب کشاورزی در اینجا رخ داده است. صنعت انتقال آب اهمیت ویژه‌ای در این تمدن‌ها دارد. این شرایط باعث شد تا در خاورمیانه قدرت سیاسی زودتر از قدرت اقتصادی شکل بگیرد.

قانع بصیری همچنین اظهار کرد: تمدن آریایی‌هایی که به اروپا رفتند، به دلیل بارش بسیار باران و حاصلخیز بودن تمام زمین‌های آن‌جا، بر مبنای خاک و زمین شکل گرفت و بعدها به انقلاب صنعتی ختم شد. سومین نوع تمدن آتش است که در آینده شکل می‌گیرد و آخرین آن نیز تمدن بر مبنای باد و ارتباطات است که هنوز شکل نگرفته است. من با استفاده از این چهارگونه تمدن، تاریخ صنعت در ایران را تحلیل و بررسی کردم.

وی در پایان گفت: آخرین کتاب منتشر شده من «مارکس و تکنولوژی» بود که در سال ۱۳۸۹ از سوی نشر پایان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این کتاب دومین مجلد از یک سه‌گانه است که جلد نخست آن با عنوان «پرسش از هایدگر: تکنولوژی چیست؟» در سال ۱۳۸۸ منتشر شده بود. در نهایت سومین جلد از این مجموعه با عنوان «پست‌مدرنیسم و تکنولوژی» را در دست تالیف دارم.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

درباره‌ی emGF9cnZN5

حتما ببینید

سیاست از قدرت تا توهم

جامعه شناسان بشر را موجودی اجتماعی توصیف کرده اند. بدین معنی که هر فردی ذاتاً نیاز به روابط با محیط اجتماعی خود دارد. اهمیت غیرقابل انکار این روابط را هنگامی به درستی درمی یابید که خود را در موقعیت تنها در شهری قرار دهید چون تهران. تصور کنید روزی از خواب بیدار و متوجه شوید که جز شما دیگر کسی در این شهر ساکن نیست، همه رفته اند و شما تنها صاحب یک شهر شده اید. اگر در ترس دچار ایست قلبی نشوید، شانس آورده اید. اما تجربیات بعدی شما از این هم مهم تر است. به یکباره تمامی آرزوها و خواسته های قلبی تان هیچ و پوچ می شوند. زمانی در حضور دیگر آدمیان در آرزوی داشتن خانه مستقل و ماشینی شیک بودید ولی اکنون یک شهر پر از خانه و ماشین دارید که برای شما بی ارزش شده اند. حالا شما تنها یک آرزو بیشتر ندارید اینکه با یک همنوع خود روبه رو شوید تا بتوانید با او کلامی رد و بدل کنید و از این هراس کلافه کننده تنهایی رهایی یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *